Květen

9. května 2024

Pirátka Gregorová s akademickým kolektivem pokřtili unikátní sborník. “Projekt EU potřebuje vdechnout nový život, proto nabízím vizi pro Evropu.”

Praha, 9. května 2024 – Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová pokřtila na Den Evropy unikátní sborník Vize pro Evropu. Do publikace přispěla řada odborníků a odbornic z akademického prostředí, ale i lidé z praxe. Autorský kolektiv načrtává vizi pro Evropu 21. století. Nechybí témata jako hloubka integrace, eurofederalismus nebo krize společných hodnot. Sborník vychází v době, kdy si Česko připomíná 20 let výročí od svého vstupu do EU.

Duben

30. dubna 2024

Piráti vpluli do horké fáze eurokampaně: Představili program, priority pro mladé a ve speciální Pinkáře vyráží na kontaktní tour

Piráti odstartovali horkou fázi eurokampaně s heslem „Odvaha pro Evropu, Evropa pro tebe“. Cílí na silnou konkurenceschopnou Evropu a prosperující Česko bez korupce i nesmyslných dotací oligarchům, kde se dbá na kvalitu života každého člověka bez rozdílu. Nabízejí garanci bezpečí a zahraniční politiky s rovnou páteří. Představili také priority pro mladé: usilují o špičkové vzdělávání, podporu talentů i větší dostupnost zahraničního studia. Kladou důraz na udržitelnou budoucnost, tedy snižování dopadů klimatické krize. Rovněž zlepšení péče o duševní zdraví, rovné podmínky pro ženy a muže, ochranu zranitelných skupin a boj proti sexualizovanému a domácímu násilí. Proto spouští petici za přijetí Úmluvy o prevenci a potírání násilí. Dneškem také Piráti zahájí kontaktní tour „S Piráty se bavíš“, na kterou vyjedou mimo jiné speciální Pinkárou.

25. dubna 2024

„Nesmíme dopustit, že eurovolby rozhodne Putin a strach,” apeluje europoslankyně Gregorová

Štrasburk, 25. dubna 2024 – Europoslanci odsuzují ruské pokusy o vměšování do dění v Evropském parlamentu a nadcházejících evropských voleb. Jedná se o reakci na skandál ohledně Ruskem financovaného zpravodajského webu Voice of Europe. Přijaté usnesení apeluje na rozšíření protiruských sankčních balíčků a efektivnější boj proti vměšování i dezinformačním kampaním. Před ruskými hybridními hrozbami dlouhodobě varuje europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová.

25. dubna 2024

Maďarsko ohrožuje demokracii doma i v Evropě. Komise nechala situaci zajít příliš daleko, varuje Peksa

Štrasburk, 25. dubna 2024 – Zhodnocení přístupu Komise k zhoršujícímu se stavu právního státu v Maďarsku se věnovalo usnesení, které europoslanci schválili ve středu odpoledne. Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy Komise v roli ochránce demokratických hodnot zaspala a naopak vychází vládě Viktora Orbána vstříc. Podle europoslance by Komise měla vůči Maďarsku zaujmout nekompromisní pozici a využít všechny možné nástroje na ochranu rozpočtu a demokracie v Evropě.

24. dubna 2024

Namísto pomoci zemědělce čeká zmatek a nejistota, varují Piráti

Štrasburk, 24. dubna 2024 – Evropským parlamentem dnes prošla opožděná reakce na zemědělské protesty. Návrhy byly ale šité horkou jehlou a místo očekávaného zlepšení pro farmáře vytvoří nejspíš jen další zmatek a nejistotu, varují Piráti.

23. dubna 2024

Konec opožděných plateb. Evropským parlamentem schválená směrnice pomůže hlavně malým a středním podnikům

Štrasburk, 23. dubna 2024 - Konec problémům s opožděnými platbami. To si europoslanci slibují od nové směrnice, kterou dnes schválili na plénu Evropského parlamentu. Změna má podle europoslance a kvestora Marcela Kolaji pomoci především malým a středním podnikům a drobným podnikatelům, kteří mají kvůli nepředvídatelnosti plateb problémy s cash flow.

23. dubna 2024

Výrobky bez kazítek a s možností opravy. Europarlament schválil pravidla pro udržitelnější spotřebu

Štrasburk, 23. dubna 2024 - Udržitelnější výrobky, které bude možné po rozbití opravit, a až doslouží, dočkají se recyklace. To má přinést dvojice legislativ, které dnes schválil Evropský parlament. Podle europoslance a kvestora Evropského parlamentu Marcela Kolaji díky tomu získají lidé za své peníze kvalitnější výrobky, efektivnější využívání materiálů zase pomůže planetě.

23. dubna 2024

Obchod se zbraněmi pod lepší kontrolou, schválili europoslanci. Pravidla vyjednávala Gregorová

Štrasburk, 23. dubna 2024 – Europoslanci dnes schválili vylepšená opatření pro dovoz, vývoz a tranzit střelných zbraní, jejich komponentů a munice. Regulace přichází s jednotným digitálním systémem, díky kterému bude možné sledovat, kam evropské zbraně putují. Legislativa reaguje na problém nelegálně držených zbraní pocházejících z Evropské unie. Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová se na vyjednávání regulace podílela jako stínová zpravodajka. “Vítám zejména digitalizaci, transparenci a posílení bezpečnosti nejen v Evropě,” vzkazuje.

10. dubna 2024

Migrační balíček jako celek nepomůže, říkají pirátští europoslanci

Brusel, 10. dubna 2024 - Pirátští europoslanci dnes nepodpořili většinu z deseti hlasovaných legislativ nazývaných také jako azylový a migrační pakt. Balíček podle nich jako celek nepřináší efektivní řešení problémů, které se týkají bezpečnosti občanů EU, a přitom hrozí snížením lidskoprávních standardů vůči lidem, kteří utíkají před válkou, včetně dětí.

8. dubna 2024

Opravíme Green Deal: Piráti představili tři kroky k oživení ekonomiky a prosperity

Praha, 8. dubna 2024 - Kandidát na eurokomisaře a lídr evropské kandidátky Pirátů Marcel Kolaja spolu s europoslancem Mikulášem Peksou představili trojici opatření, jak opravit Green Deal. Tak, aby skutečně naplnil svůj smysl. Tím je nejen boj s klimatickou krizí, abychom se na planetě neuvařili. Ale i využití ekonomické proměny probíhající po celém světě k tomu, aby byla Evropa konkurenceschopnější a lidem se lépe žilo. Plán stojí na třech pilířích: zopakování amerického úspěchu a vytvoření evropské verze tzv. Inflation Reduction Act. Dále posílení investic do moderních technologií dobrovolným evropským důchodovým spořením, a na větší podpoře domácností namísto dotování uhlobaronů.

5. dubna 2024

Peksa chce zachránit projekt digitální eura před blamáží a vyzývá Evropskou centrální banku k nápravě tendrů

Brusel, 5. dubna 2024 – Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa upozorňuje na problémy s plány Evropské centrální banky (ECB) ohledně digitálního eura, jejichž hodnota přesahuje 1,3 miliardy eur. Projekt digitálního eura tak, jak je nyní připraven, by mohl ohrozit stabilitu měny a soukromí občanů.

4. dubna 2024

“Strategie je víc zbraní a munice, cíl je vítězství.” Pirátská europoslankyně Gregorová přináší svědectví z Charkova

Praha/Charkov, 4. dubna 2024 – Pirátka Markéta Gregorová podnikla přes Velikonoční svátky cestu na Ukrajinu. Jako vůbec první europoslankyně navštívila po začátku války nejvíce zasažený Charkov, ležící pouhých 34 km od hranic s Ruskem. Těsně po jejím odjezdu, v noci ze středy na čtvrtek, byl právě Charkov obětí útoků bezpilotními letouny Šáhed. Cesta spolu s lidmi z Team4Ukraine a Maidan Monitoring Information Center podléhala nejpřísnějším bezpečnostním opatřením. Gregorová se pomoci Ukrajině věnuje dlouhodobě a opakovaně apeluje na posílení její podpory.

Březen

25. března 2024

„Bezpečnost občanů nezajistí populisté, ale racionální migrační politika založená na datech,” shodují se Lipavský a Gregorová

Praha, 25. března 2024 – Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský a europoslankyně Markéta Gregorová, oba za Piráty, dnes představili své postoje k narůstající migrační vlně v Evropě. V roce 2023 obdržely evropské země přibližně jednu žádost o azyl na každých 400 obyvatel. Současný migrační systém je ale nedostatečný a osoby jím často proklouzávají bez řádného procesu. Dle Pirátů je proto třeba nastavit pravidla tak, abychom měli lepší přehled a věděli, kdo se v Evropě pohybuje. Klíčem řešení problematiky migrace je podle pirátských politiků důraz na evropskou spolupráci, boj proti organizovanému zločinu a prevenci migrace na místě.

13. března 2024

Stop vykořisťování pracovníků ze třetích zemí a méně byrokracie, požaduje nová směrnice

Štrasburk, 13. března 2024 – Europoslanci dali dnes zelenou novele jednotného postupu vyřizování žádostí o práci a pobyt v Evropské unii pro příslušníky třetích zemí. Nově schválená legislativa, která je přepracováním původní směrnice o jednotném povolení z roku 2011, obsahuje aspekty posilující práva pracovníků a zjednoduší i urychlí postupy pro získání povolení. Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová oceňuje, že pravidla stojí na dodržování lidských práv.

13. března 2024

Za svobodnější média. Nová evropská pravidla nesou výraznou pirátskou stopu

Štrasburk, 13. března 2024 – Větší ochrana pro novináře před vměšováním politiků, transparentnost vlastnictví a nové garance pro veřejnoprávní média. To přinesou evropská pravidla pro svobodná média, která dnes schválil Evropský parlament. Na jejich vzniku se podílel i pirátský europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja, podle kterého jde o důležitou reakci na tristní stav svobody médií v několika evropských zemích.

12. března 2024

Plošné sledování lidí do Evropy nepatří. Piráti proto nepodpoří akt o umělé inteligenci

Štrasburk, 12. března 2024 - Piráti zítra v Evropském parlamentu nepodpoří nová pravidla pro umělou inteligenci. Legislativa totiž podle nich legalizuje užití umělé inteligence k plošnému sledování lidí za pomoci biometrických kamer, které umí podle obličejových rysů rozpoznat identitu člověka. Podle europoslance a kvestora Evropského parlamentu Marcela Kolaji jde o velké zklamání a promarněnou příležitost jasně v celé Evropě odmítnout autoritářské praktiky, které známe z Číny či Ruska.

Únor

29. února 2024

Nová Evropská digitální identita (eID) zjednoduší prokazování napříč EU. Peksa ale varuje před možným zneužitím ke sledování občanů

Štrasburk, 29. února 2024 – Projekt Evropské digitální identity (eID) je jednou z klíčových součástí budoucí digitální architektury EU. Takzvané eID má za cíl lidem výrazně zjednodušit situace, při kterých dochází k prokazování jejich osobních údajů. Piráti nápad oceňují, zároveň ale varují před bezpečnostními riziky pro občany.

29. února 2024

„Obranný byznys nyní musí upřednostnit dodávky Ukrajině,“ apeluje Pirátka Gregorová

Štrasburk, 29. února 2024 – Evropský parlament dnes schválil rezoluci, která naléhavě požaduje navýšení a urychlení vojenské pomoci Ukrajině. Apel míří zejména na vojensky silné členské státy v čele s Francií, Španělskem a Itálií. Tento týden schválili europoslanci také zřízení Nástroje pro Ukrajinu v hodnotě 50 miliard eur. Europoslankyně za Piráty Markéta Gregorová dlouhodobě zdůrazňuje také potřebu volného obchodu pro Ukrajinu jako nástroje pro posílení její ekonomiky.

27. února 2024

Konec netransparentních reklam. Evropský parlament schválil nová pravidla pro politickou propagaci

Štrasburk, 27. února 2024 – Voliči už nebudou tajně manipulováni politickou reklamou. Zajistí to nová pravidla, která dnes schválil Evropský parlament. Ta zavádí například povinné označování politické reklamy včetně informace o tom, ke kterým volbám či třeba referendu se vztahuje. Podle europoslance a kvestora Evropského parlamentu Marcela Kolaji, který se na legislativě podílel, jde o krok dobrým směrem. Pravidla by však podle něj měla být ještě přísnější.

8. února 2024

„Voliči krajní pravice jsou pro Putina jen užiteční idioti,” říká Pirátka Gregorová

Štrasburk, 8. února 2024 - Europoslanci dnes schválili rezoluci, která upozorňuje na ruské vměšování do evropských demokratických procesů. Text vyzývá k přijetí vhodných opatření proti určitým ruským jednotlivcům a subjektům s cílem zajistit bezpečnost Evropské unie. Především v kontextu letošního roku „velkých voleb,” včetně voleb do Evropského parlamentu, jsou zapotřebí účinnější reakce na vnitrostátní i evropské úrovni v boji proti zasahování Ruska do volebních procesů. Před touto hrozbou cizího vměšování dlouhodobě varuje pirátská europoslankyně Markéta Gregorová.

8. února 2024

Policejní stát? I přes odpor Pirátů prošla nebezpečná pravidla pro sdílení dat

Štrasburk, 8. února 2024 – Policisté z evropských zemí si budou moci předávat více dat a to i o nevinných občanech. To umožní dnes schválená směrnice o policejní spolupráci, proti které hlasovali pirátští europoslanci. I přes jejich odpor budou nově biometrické údaje rozpoznávání obličejů také v chybných případech končit u policistů. Podle Pirátů může tento nástroj sloužit autoritářům pro sledování nepohodlné opozice.

8. února 2024

Piráti podpořili duhové rodiny. V nové strategiie europoslanci vyzývají k rovnosti LGBTIQ+ osob

Štrasburk, 8. února 2024 - Europoslanci dnes podpořili rovnost LGBTIQI+ lidí. V přijatém usnesení vyzvali Evropskou komisi k rozkrytí financování pochybných spolků šířících nenávist. Europoslanci se také zasadili o přeshraniční uznávání rodičovství u duhových rodin a jasně odsoudili útoky na sexuální menšiny. Právě sexuální orientace je stále třetí nejčastěji hlášenou kategorií nenávistných projevů. Dnes schválená implementační zpráva o strategii rovnost do roku 2025 to chce napravit.

6. února 2024

Europoslanci poprvé jednali o dekarbonizačních výzvách pro příští dekádu

Štrasburk, 6. února 2024 – Evropský parlament dnes poprvé jednal o klimatických závazcích pro rok 2040. Emise CO2 by se podle návrhu Evropské komise měly snížit nejméně o 90 % oproti roku 1990. Odborný klimatický panel přitom doporučuje ještě rychlejší tempo, aby bylo možné udržet dopady globální klimatické změny v přijatelných mezích.

Leden

27. ledna 2024

Marcel Kolaja se stal volebním lídrem Evropské pirátské strany

Lucemburk, 27. ledna 2024 – Europoslanec a jednička kandidátky českých Pirátů do Evropského parlamentu Marcel Kolaja se stal volebním lídrem, tzv. spitzenkandidátem, Evropské pirátské strany (PPEU). Pirátští delegáti z celkem 14 evropských zemí ho nominovali na svém sobotním sjezdu. Spitzenkandidáti jsou nadnárodní kandidáti na předsedu Evropské komise, kterého si volí evropské strany. Marcel Kolaja je zatím jediným spitzenkandidátem z Česka.

24. ledna 2024

Klíčový výbor stvrdil nová pravidla pro svobodu médií, přinesou větší nezávislost evropských novinářů a transparentnost vlastnictví

Brusel, 24. ledna 2023 – Jasné informace o vlastnictví médií, pravidla pro přidělování státní reklamy nebo garance nezávislosti pro veřejnoprávní média. To vše má přinést nový evropský akt pro svobodná média, jehož finální podobu dnes schválil klíčový výbor Evropského parlamentu pro kulturu a vzdělávání. Podle pirátského europoslance a kvestora Evropského parlamentu Marcela Kolaji pomůže legislativa předcházet zneužívání médií ze strany politiků či oligarchů. Lituje však, že z ní zástupci členských států vyjmuli zákaz vlastnictví sdělovacích prostředků pro vysoce postavené politiky.

22. ledna 2024

Odvaha pro Evropu, Evropa pro tebe: Piráti představili kampaň do evropských voleb

Piráti dnes vypluli do volebního klání o zastoupení v Evropském parlamentu. Na tiskové konferenci představili přední kandidáti a kandidátky čtyři hlavní priority kampaně, kterými jsou politika digitálního věku, boj s korupcí a daňovými ráji, zahraniční politika s rovnou páteří, a kvalitní život ve městě i na vsi. Stejně tak představili i slogan kampaně: „Odvaha pro Evropu, Evropa pro tebe“. Lídrem kandidátky je europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja. Druhé místo zaujímá europoslankyně a místopředsedkyně Pirátů Markéta Gregorová. Trojkou kandidátky je zastupitelka Moravskoslezského kraje Zuzana Klusová. Ze čtvrtého místa obhajuje mandát současný europoslanec Mikuláš Peksa. Piráti rovněž představili nové webové stránky www.odvahaproevropu.cz

18. ledna 2024

Nevidomé či LGBTQ+ osoby by měl chránit zákon víc, shodují se europoslanci

Štrasburk, 18. ledna 2024 – Členské země by měly ochranu před nenávistnými útoky rozšířit i na další skupiny osob. Požadují to europoslanci v dnes schváleném usnesení. Aktuální seznam evropských trestných činů je totiž nedostatečný a obsahuje jen útoky motivované na základě barvy pleti, náboženství, národního či etnického původu. Nově by se tak seznam měl rozšířit také o útoky na základě věku, zdravotního postižení, sexuální orientace či genderové identity. Pirátští europoslanci rozšíření ochrany dlouhodobě podporují.

17. ledna 2024

Vlády na Slovensku a v Maďarsku ohrožují demokracii. Komise musí zakročit, říká Peksa

Štrasburk, 17. ledna 2024 – Úpadku demokracie na Slovensku a v Maďarsku se věnují hned dvě usnesení, které ve středu a ve čtvrtek schválí europoslanci. Podle pirátského europoslance Mikuláše Peksy musí Komise vynaložit všechny dostupné prostředky, aby v těchto zemích co nejdříve zabránila ničení právního státu a zajistila ochranu evropského rozpočtu před systematickou korupcí. Podle europoslance by měla Rada EU Maďarsku odebrat hlasovací práva.

17. ledna 2024

„Naše dlouhodobá bezpečnost musí být nadřazena krátkodobým ekonomickým zájmům, ” říká Pirátka Gregorová

Štrasburk, 17. ledna 2024 - Europoslanci dnes schválili zprávu varující před rostoucím vlivem Číny na kritickou infrastrukturu Evropské unie. Text identifikuje konkrétní hrozby čínské strategie zaměřené na přesun technologií. Unii doporučuje snížit svou závislost na autoritářských režimech a diverzifikovat více svůj dodavatelský řetězec. Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová dlouhodobě před vlivem Číny varuje a poukazuje na s ním spojená bezpečnostní rizika.

17. ledna 2024

Konec lží o ekologických výrobcích. Europoslanci schválili nová pravidla pro lepší informovanost spotřebitelů

Štrasburk, 17. ledna 2024 - Ekologický nebo klimaticky neutrální. To jsou jen některé z nálepek, která dnes firmy lživě používají pro přesvědčení zákazníků o tom, že jejich produkty nepředstavují zátěž pro životní prostředí. To už nebude díky dnes schváleným pravidlům možné. Nově budou moci být takto označené pouze výrobky, které projdou certifikací. Podle europoslance a kvestora Evropského parlamentu Marcela Kolaji umožní pravidla zákazníkům, aby dělali skutečně informovaná rozhodnutí.

16. ledna 2024

Piráti chválí priority začínajícího belgického předsednictví. „Problém bude s Maďarskem,“ varují

Štrasburk, 16. ledna 2024 - Pirátští europoslanci oceňují vybrané priority belgického předsednictví Radě EU a označují je za ambiciózní. Bezpečnost, právní stát či ekologická transformace – nejen s tím se nyní teď bude muset popasovat Belgie. Navíc aktuální předsednictví v polovině „naruší“ evropské volby. Piráti zároveň upozorňují před navazujícím maďarským předsednictvím, které podle nich bude pod vedením autoritářského premiéra Viktora Orbána provázet chaos.

Prosinec

14. prosince 2023

Evropská unie se dohodla na nových pravidlech pro ochranu spotřebitelů před vadnými výrobky

Štrasburk, 14. února 2023 - Lepší ochranu spotřebitelů před vadnými výrobky mají přinést nová pravidla, na kterých se dnes shodl Evropský parlament s Komisí a členskými státy. Aktualizace směrnice o odpovědnosti za škody způsobené vadnými výrobky, která byla původně schválena v roce 1985, přináší třeba odpovědnost za škody způsobené digitálními produkty nebo umělou inteligencí. Podle europoslance a kvestora Evropského parlamentu Marcela Kolaji jde o důležitý posun, který zohledňuje potřeby moderní doby.

14. prosince 2023

Uznávání rodičovství v duhových rodinách má být snazší, schválili europoslanci

Štrasburk, 14. prosince 2024 – Přeshraniční uznávání rodičovství u stejnopohlavních párů by mohlo být jednodušší. Počítá s tím nový Evropský certifikát rodičovství, který dnes podpořil Evropský parlament. Nástroj by pomohl milionům dětí, které dnes nežijí v tradiční rodině. Návrh ale ještě musí jednomyslně schválit členské země, kde podle Pirátů může narazit na odpor italské nebo maďarské vlády.

Listopad

22. listopadu 2023

Konec plýtvání plastových obalů, schválili europoslanci

Štrasburk, 22. listopadu 2023 – Největší želvy na světě rychle vymírají. Podle vědců má na svědomí úmrtí více než třetiny kožatek velkých pozření plastových pytlíků. Právě na jejich plýtvání se zaměřuje dnes schválená směrnice. Nově by se tak do plastových sáčků měly balit pouze potraviny, pro které je to nezbytně nutné. Směrnice také významně omezí tzv. věčné chemikálie (PFAS), které mohou být pro člověka nebezpečné. Návrh ještě musí projít trialogem.

21. listopadu 2023

Konec zbytečnému vyhazování. Evropský parlament schválil právo na opravu

Štrasburk, 21. listopadu 2023 - Evropský parlament dnes podpořil takzvané právo na opravu. Nová pravidla mají spotřebitelům umožnit, aby si zboží s drobnými kazy nechávali častěji opravit namísto toho, aby jej rovnou vyhodili. Výrobci budou například muset poskytovat náhradní díly i nezávislým opravnám, v každé členské zemi vznikne platforma, která propojí zákazníky a opraváře. Návrh nyní míří do trialogu.

21. listopadu 2023

Evropské instituce budou odolnější proti kyberútokům

Štrasburk, 21. listopadu 2023 – Evropský parlament schválil novou regulaci, která stanoví společný rámec kybernetické bezpečnosti pro orgány, instituce a agentury EU. Na pravidlech společně pracovali Mikuláš Peksa jako stínovým zpravodaj ve výboru pro výzkum, vědu a energetiku a Markéta Gregorová jako zpravodajka stanoviska za výbor pro ústavní záležitosti. Podle europoslanců zvýší regulace úroveň kybernetické odolnosti a kolektivní schopnost institucí vzdorovat kybernetickým hrozbám.

Říjen

30. října 2023

Europoslanec Peksa míří do Silicon Valley, kde bude jménem europarlamentu jednat se zástupci technologických gigantů

Praha/Silicon Valley, 30. října 2023 – Europoslanec Mikuláš Peksa, člen výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE) v Evropském parlamentu, se vydává na čtyřdenní delegaci do technologického srdce světa, Silicon Valley. Mise má za cíl posílit vazby mezi Evropskou unií a klíčovými technologickými společnostmi.

26. října 2023

Piráti slaví úspěch, plošné sledování chatů nebude, shodli se europoslanci

Brusel, 26. října 2023 - Vyjednavači v Evropském parlamentu se shodli na kompromisu nových pravidel pro ochranu dětí před sexuálním zneužíváním online. V dohodě, která byla dnes představena, jasně odmítají kontroverzní bod nařizující plošnou kontrolu chatů. Podle pirátského europoslance Marcela Kolaji tak Parlament na návrh Pirátů zamezil plošnému šmírování, které prosazuje Evropská komise, a jasně ukázal, že stojí na straně občanů.

25. října 2023

Evropské právo na opravu je o krok blíž. Spotřebitelům ušetří až 12 miliard ročně

Brusel, 25. října 2023 - Konec zbytečného vyhazování rozbitého zboží a snazší opravy. Nejen to mají přinést nová evropská pravidla, která dnes schválili europoslanci v klíčovém výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO). Díky směrnici známé jako právo na opravu budou muset výrobci nabízet opravy, pokud nevyjdou dráž než prodej nového zboží. Zlepší se také dostupnost náhradních dílů. Podle europoslance Marcela Kolaji nová pravidla ušetří peníze lidem i životní prostředí.

19. října 2023

Týrat zvířata kvůli kožešinám? Krutost, která do tohoto století nepatří, říká Kolaja

Štrasburk, 19. října 2023 - Pirátští europoslanci podpořili evropskou občanskou iniciativu “Evropa bez kožešin”. Ta požaduje, aby Evropská unie ukončila provoz kožešinových farem a zakázala prodej kožešinových produktů na evropském trhu. Iniciativu podpořilo více než 1,7 milionu evropských občanů z 18 zemí, nyní se jí tedy musí zabývat Evropská komise.

19. října 2023

„Evropský parlament přináší vyváženou pozici napříč politickým spektrem,“ komentuje Gregorová izraelsko-palestinskou rezoluci

Štrasburk, 19. října 2023 – Evropský parlament téměř jednomyslně ve čtvrtek přijal rezoluci, která odsuzuje opovrženíhodné útoky Hamásu vůči Izraeli a zdůrazňuje právo Izraele na sebeobranu v souladu s humanitárním a mezinárodním právem, s ohledem na humanitární situaci v Gaze. Podporuje také Izrael v úplné eliminaci teroristické organizace Hamásu, volá po okamžitém propuštění rukojmích a vyjadřuje nulovou toleranci jakýmkoli oslavám násilí.